Amerikai lepkekabóca a kertben
Napjainkban már nem jelent jelent nagy meglepetést, ha találkozik kertjében a lepkekabócákkal. Hamar elterjedtek hazánkban és minden növényen nagyon jól érzik magukat. Viszont a kerttulajdonosok többségének bosszúságot okoznak fürge mozgásukkal, és a növényi részeken hagyott fehér viaszos váladékukkal.

Szerző: Fráter Szabolcs, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0
Maga az állat könnyen felismerhető, nem összetéveszthető más kabócákkal. Testük oldalról lapított, szárnyukat háztetőszerűen összecsukják. Nagyságuk 5-8 mm. Szürkés, piszkosfehér színű szárnyuk van, melyeket sötét szürke pontok díszítenek és erőteljes sárga szemeik vannak. Ha megszeretnénk érinteni őket eleinte kitérő mozgást végeznek, majd elpattannak és szárnyra kapnak.

Metcalfa pruinosa Szerző: Károlyi Balázs, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0

Szerző: kanocpapa, izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0
A rovar tojás állapotban a fás szárú növények kérgén telel át. Az 1-5 mm nagyságú lárvák a levelek fonákán az erek mentén, frissen növő hajtásokon kolóniákban élnek. Jelenlétükre a lárvákon lévő hófehér viaszszálak és a viaszváladék hívja fel a figyelmet. A lárvák zavarásra szintén pattanva menekülnek.
Ezt a fehér váladékot már május végétől gyakran láthatjuk a tápnövényei levelén, szárán. A kifejlett lepkekabócák júliustól már megfigyelhetők, repülni is képesek, így könnyen és gyorsan terjednek.
Szívogatásával általában nem okoz különösebb kárt a növényen, viszont a lárvák és a nimfák által nagy mennyiségben termelt viaszváladék és mézharmat annál több kellemetlenséget eredményez. Hiszen a mézharmaton megtelepedhet a korompenész. Ez egy gomba, mely fekete bevonatot képez a növényi részeken és a növény alatt elhelyezkedő tárgyakon. (Nyaranta gyakran autókon is megfigyelhető, ha korompenészes fa alatt parkoltak.) Rajzásuk július közepétől nyár végéi tart.

Leggyakrabban károsított növényfajok az ostorfa, juhar, kőris, hárs, platán, vadgesztenye, borostyán, de közel 100 tápnövénye között gyümölcsfák és a szőlő is szerepelnek.
A védekezés lehetőségei:
• A fehér viaszos telepeket a fertőzött hajtással együtt folyamatosan vágjuk le, és zsákban gyűjtve távolítsuk el a kertből, semmisítsük meg. Ezzel a módszerrel a kártevő felszaporodása megelőzhető, illetve az egyedszáma egyensúlyban tartható
• Kémiai védekezésre a május végi, június eleji időszak ajánlott, amikor a tojásból kikelő lárvák és a belőlük fejlődő nimfák testét még nem borítja sűrű, pelyhes viaszbevonat. Ilyenkor egy olajos lemosás segít. A védelmet jelentő viaszréteg kialakulása után a permetezés már nem maradéktalanul eredményes, de még ekkor is ajánlott elvégezni. A kifejlett lepkekabócákat nehéz véglegesen elpusztítani, ugyanis a permetcsepp hatására már el is pattannak a növényről. Figyelembe véve a kártevő biológiai sajátosságait a felszívódó hatású készítmények közül a tiametoxam, acetamiprid hatóanyagú, a kontakt hatású szerek közül a deltametrin, lambda-cihalotrin hatóanyagú növényvédő szerek alkalmazhatóak. Célszerű a permetlébe tapadásfokozó adalékot is keverni.
• Tél végén enyhe, fagymentes napon olajtartalmú (Agrol, Biola, Vektafid A) szerrel végzett lemosó permetezés a lepkekabóca fákon telelő tojásait elpusztítja.
https://portal.nebih.gov.hu/-/nehez-de-fontos-vedekezni-az-amerikai-lepkekaboca-ellen
https://agroforum.hu/szakcikkek/novenyvedelem-szakcikkek/invazios-kartevok-az-amerikai-lepkekaboca/
https://agroforum.hu/szaktanacsadas-ker
https://balintgazda.hu/kertesz/novenydoktor/egyre-tobb-helyen-karosit-az-amerikai-lepkekaboca.htmldesek/mindent-ellep-az-amerikai-lepkekaboca/
https://www.edenkert.hu/novenydoktor/novenyvedelem/amerikai-lepkekaboca-metcalfa-pruinosa/4816/
https://mttmuzeum.blog.hu/2018/07/31/lepke_nem_kaboca